Kercova Forum

Kercova Forum

Welcome To Kërçova Forum


  Sallate me grure, majdanoz & arra.

  M4LK4
  M4LK4
  Admin

  Posts : 70
  Join date : 2009-08-27
  Age : 23
  Location : Kercova

  Sallate me grure, majdanoz & arra. Empty Sallate me grure, majdanoz & arra.

  Post by M4LK4 on Fri Aug 28, 2009 1:35 am

  1 1/4 filxhanit grure
  1 filxhan arra te qeruara
  3 luge gjelle leng limoni
  1/3 filxhanit vaj ulliri
  1 thelpi hudher te grire imet
  1/2 luge lekure limoni te grire
  kripe/piper te fresket te bluar
  majdanoz
  djath ricotta (1 filxhan)

  Zjejme dhe kullojme grurin. Pastaj e shplajme mire me uje te ftohte. E kullojme mire qe mos te ngelet fare uje. Nderkohe ne nje tigan pjekim arrat derisa ato te marrin nje ngjyre te arte dhe te leshojne arome. Kur te ftohen i presim ne cope me te vogla. ne nje tas te madh, trazojme lengun e limonit me vajin e ullirit dhe hudhren. Shtojme lekuren e limonit, kripe dhe piper. Shtojme ne tas grurin, majdanozin e prere imet si dhe djathin ricotta. Trazojme mire dhe se fundi shtojme dhe arrat e pjekura.
  eshte nje recete dietike aq sa dhe familjare.
  Ju befte mire!

   Current date/time is Tue Jun 25, 2019 2:36 am