Kercova Forum

Kercova Forum

Welcome To Kërçova Forum


  poezi

  dinny_scorppion
  dinny_scorppion
  Super Moderator
  Super Moderator

  Posts : 2
  Join date : 2009-08-28
  Age : 27
  Location : kercova

  poezi Empty poezi

  Post by dinny_scorppion on Fri Aug 28, 2009 6:59 pm

  Ty po te drejtohem ,vajze moj syzese
  me do a po s'me do kjo eshte hipoteze
  Pamja e jote e embel, posi teoreme
  kur te shoh perpara sikur zgjidh problem

  Ti je elegante si ekuacion
  mesi yt i holle posi ypsilon
  Supet delikate, pika infeksioni
  qafa si cilinder, koka si trung
  koniHunda si segment posi rreze drite
  veshet simetrike, balli si orbite

  Buzet si elips, mjekra si kupole
  syte si dy vatra vetull parabolle
  mi ke ndar aq bukur floket si spirale
  a tu thaft dora si me simetrale

  Rreze rrezatojne syte e tu si shigjeta
  njeri rreze alfa rrezja tjeter beta

  Per ty peshperitmat qe dalin rrethore
  hypen vale-vale si rrathe bashkqendrore


  Une e ti nje thys e lidhur me nje boshte
  ti numrues siper e une emrues poshte

  Dashuris per ty mos ti shuhet vapa
  ç'do fjale qe te thuash do te futesh ne kllapa

  Dhe atij si do te rritet me hapa ritmike
  sot fuqi katrore ne mot fuqi kubike

  Bukuria jote bukuri limiti
  mi shperndau mend gjer te infiniti

  Me trete formul me shkrive te gjall
  si nje copez akull ne plus nje njeqind grade E di vendin ku banon i di rugët ti ka
  shkon vetëm një nuk e di a më dashuron

  F-illoj gjithqka me 1 gushte 2003
  A-teher shijova te pa shijuaren
  T-e gjitha me nje arsye i bera
  O-se me mir te them per ta shijuar
  S-e mendova se e takova njerin e endrrave . Te faleminderit ZOT Te faleminderit zot
  qe per mua u meshirove
  me nxore nga kjo jete
  nga vuajtjet me largove
  te faleminderit zot
  per miresine tuaj
  me mire qenka ne varr
  se ne kete jete te vuaj
  ua sjell denimin e rende
  atyre qe avanturojne
  por ndihmoju te lutem me zemer
  atyre qe vertete dashurojne
  me fal zot per kete lutje
  se ndoshta su dasht ta bej fare
  por smunda ta duroj padrejtesine
  qe fenë po e shkelin ca femra shqiptare
  te falenderoj zot nga zemra
  ti je nje e tjeter ska
  vetem nje deshire ma ploteso
  dashuria mos me mu vra
  Te dashuroshesh nga nje MatematikanE Dashuria eshte si akullorja se me shume
  ta lepiesh aq shpejt mbarohet,,,,,!
  te dua te dua nese nuk me beson
  pyte zemren time ajo te tregon.....

  Me mungon E dashur, se sa nuk me
  beson!Jeta pa ty E dashur me vuajtje
  me kalon!Nuk e di sa dot e sgjat kjo
  dhimbje dashuria, un mendoj se vetem
  vdekja esht sherimi plages time..!Smundem
  te ha e as te pij,prej mallit zemra me esht nzi!
  Nuk e kuptoj jeten, pse na mundon aq fort?Njeher
  ma e lumtura, por tani mbaron me lot..!

  keto kujtime me rrjedhin nga zemra, smundem te
  sprehem ndryshe, veq te ju tregoj se qka ndjen femra..!
  Se a kan zemer meshkujt ket nuk e di por sjan te gjith njesoj ket e di..! *** DASHURIJA E STUDENTIT TE MATEMATIKES ***
  Matematiken per ta studijuar
  Une gjithmon kam pas deshir
  Por te dashures per ti shkruar
  Me formula eshte veshtir
  ***
  Marr shumezimin me shumzuar
  Dashurin e plot pjestuar
  Me formula e gjykime
  Hyn e dashura ne zemen time
  ***
  Ka nje konklusion te bukur
  Disnjuksioni s'mungon
  Implikacioni na e lidh besen
  Ekujvalenca na bashkon
  ***
  Kur qendrojm te dyt se bashku
  N'relacion jemi gjithmon
  Me aksioma, teorema
  Mund te lidhet jeta jon
  ***
  Nese ti qendron besnike
  T'vej n'funksion trigonometrike
  Pran daj eja luaj kembet
  Nese don ti mesosh kenget
  ***
  Ne mbremje kur mbaron dita
  Te zgjedh funksione ne 7 pika
  Dhe ne mengjes kur mbaron nata
  T'koordinoj ne koordinata
  ***
  Kur per ty une kam shum mall
  Te mbaj nen kendin 90 shkall
  E pastaj ne rotullim
  Shtrihesh krejt ne aksin tim
  ***
  Do te mbledh e do te zbres
  Do te shumzoj e do te pjestoj
  Kur te shti nen rrenj katrore
  Zemra jote do te gufoj
  ***
  Te devijoj e t'integroj
  Ede naten deri vonë
  Bashk te mledhur te shumzoj
  Do te kalojm provimin ton
  ***
  Ti nga une nuk mund te largohesh
  Se gjdo her te mbaj ne limite
  Her te shti nen rrenj katrore
  Her te shti nene rrenj kubike
  *** Mos me largo nga zemra
  nese te largohem nga syt
  mos me thuaj jeto
  nese nuk jam faty yt
  vazhdo jeto vetem
  mos harro sikur un qe te deshta
  askush nuk te do....

  Nje zemer e zez nje zemer e varfur
  nje zemer e vetmuar nje zemer
  ne vetmi nje zemer pa askend
  te kerkon vetem ty.....

  Dy zemra qajn dy zemra qeshin
  dy zemra lindin dy zemra vdesin
  nje e dua nje e dashuroj
  per nje vuaj per nje jetoj.....

  Pyetje:A me do?
  nese jo sme mbetet asgje pervec
  se ti numroj sekondat e vdekjes
  lutjete e fundit duke i ber per ty
  qe ti te jesh e lumtur me tjeterin
  qe me zavendeson mua dhe fjala
  e fundit te kam dashur dhe pas
  vdekjes do te dua.....

  Edhe pse je larg
  edhe pse jam largu
  me sy ste shoh
  por me zemer te du..... *TE DUA* per TY shkruaj,
  *TE DUA* per ty endrroj,
  deri ne vdekje TY ste harroj!
  Mos i besoh as kujt e mos e urrej veten,
  po me beso mua qe per Ty e jap jeten.

  Edhe pse je larg asgje nuk me pengon,
  largesija na ndan,
  DASHURIJA na bashkon!

  Sa te veshtira jan ditet kur Syri me loton,
  kur Zemra nuk e ka afer ate qe e don,
  si hena ne lindje,
  si dielli ne perendim,
  e shkruaj kete SMS per TY SHPIRTI IM
  !V..... ime E dashur
  sa shum te dua
  a je edhe ti ai
  qe me do ti mua
  - me pyesni se kend e dua
  u- pyetje e let per mua
  v-etem vertikalisht e lexoni
  e- menjeher e kuptoni

  une ti dua sytë e shkruat që shum
  koh i kom kërkuar une ti dua buzet
  e tua që më presin vetëm mua të
  beohem në rini se të dua vetëm ty
  vetëm ty të dashuroj fjalt e tua si harroj

  Mos ma jep Unazen
  Po ma jep besen
  ruaje Unazen
  kur te bejm Fejesen

  Spijet Qaji pa liman ska
  femer pa dashnoR Jo nuk asht hajgare
  as nuk asht mahi
  te gjit keto vargje
  i thura per ta

  Ti je shpres , ti je gezim, ti je pjesa e jetes tim.
  Te kam han, te kam drit, te kam zemer,
  te kam shpirt mos mendo se nuk te du me lot
  ne sy jam tuj mendu,se un ty shum te du ........ NE GJUM KUR RASH NJE ENDERR E PASH SA SHPEJT U NGRITA .....BERTITA

  kur po bie nata po me kujtohesh ti ,
  kur po zbardhe mengjesi po filloj me
  kerku tjeter dashuri kur ty te jap lot
  shpirti me trazohet
  ado me falesh dot

  nese nuk te shkohet
  nese ti me fal
  mesohu me mua
  une di te te lendoj
  por me shume te dua
  s ahere ti me largohesh
  plaget vec me shtohen

  syri pikon lot
  e endrrat me ngaterrohen
  te dua mbi gjithcka
  por smundem tjem elumtur

  athua te harroj
  athua behet emundur
  nuk dua te largohem
  por dhimbja po me mbyt
  po tret ne heshtje
  vec nga malli yt
  une dua te jetoj
  se dua ty te kem
  por kjo xhelozi
  te qete spo na len
  po di ka nje zot
  dhe di q eka sherim
  por nga kjo xheklozi
  une spo gjej shpetim
  thone ka semundje
  dhimbje sa me ska
  po si xhelozia
  nuk dhemb asnje gje
  dua qe te vdes
  kur ty te bej me vaj
  por dua te jetoj
  se ne zemer ty te mbaj
  e lus te madhin zot
  ne heshtje em efjale
  te na ndihmoje te dyve
  ekurre mos te kemi vaj DUA EDHE ATEHER KUR TE SHOH ME TJETREN ME SHPRES DO TE RROJ
  GJITHMON SE DO TJU
  KTHEHESH DASHURIS SE VJETER Dashuria eshte si arra. Po te jete e shendoshe hahet.Po te je e shurdher duhet te hudhet. Nje e dua nje e dashuroj per nje vuaj per nje jetoi nese asht e mundur jeten ja dhuroi qe une te vdes e ajo te jetoi QENDIBOY Sikur qjelli te ishte letër, e deti te ishte ngjyr s'dot kisha shkruar asgj tjet& euml;r vetem "Te dua shum"njona mkapas thon e tash........ Nese te largohem nga zemra mos me largo nga syt,mos me thuaj jeto nese nuk jam fati yt,vazhdo jeten por nje mos e harro sa te dua un askush nuk te don
  Ska asgjë në jetë që më bën të të harroj
  Ska asgjë në jetë që më bën të të harrojTi ike prej meje dhe tash sme theret nuk te vert ty shpirti ime qe me le veq vet.. veq vet..
  shkruan,pergjigje nuk kthen,
  per ke thua vuan,apo s me mban ne mend?
  Perse lapsi yt heshti,zeri yt u shua?
  Perse telefoni s deshi,te flas pakez me mua?
  Kurse une te prita...prisja pergjigjen tende.
  Pakez dhe u rrita,flas me me vemendje.
  Perse nuk pranove,injorante u bere.
  DASHURI..per mua s tregove
  Perse me pare sbezere?

  2 Kaluam vite,se bashku,un dhe ti.
  Dashuronim me endje plot,
  thurnim endrra me zili,
  ishim se bashku dje,por jo sot.

  Dashuria rritej nga dita ne dite
  ti ishe e bukur,sikur nure,
  shoqeria me thoshte MOS PRIT,
  erdhe koha te behesh burre.

  E une me zemer te ndezur,
  te u afrova me dashuri te dlirte...
  e une...me zemer te djegur,
  te kerkova doren...shpirte.

  Por...ti dashurin e harrove,
  u largove pa lamtumire,
  more tjetrin, s u turperove,
  me le ne gjendje te veshtir.

  Kerkova doren tende....
  kerkova te jetonim te bashkuar,
  te dashurova me endje,
  por...zemer te mashtruar.

  Ti u mashtrove,per cudi,
  kurse un u befasova shume,
  ti u solle sikur femij,
  ...sikur endrrove ne gjume.


  Tani jeton me tjeter kend,
  me ate qe dikur e urreje
  apo ndoshta se mban ne mend,
  sepse ahere ishe pran meje.

  Do takohemi si kalimtar
  me bashkeudhetar te perqafuar,
  do bindet shoqeria mbare,
  si se bashku,nuk jemi martuar ?


  Kendojne zemrat me gezim,
  edhe pse donin te qajne,
  ndoshta mallengjehen ne agim,
  por kurorat s mund ti ndajne.

  Kerkova doren tende....
  qe dashurin ta kurorezojme,
  por ti vendose me pak vemendje,
  dhe te ndare...duhet te jetojme

  3 LAMTUMIR........

  TE KUJTOHEN LOTET QE DERDHE?
  NDERGJEGJA NDJENJAT,VALLE NUK TI BREN?
  NE JETEN TIME,TI KREJT VETEM ERDHE
  HYRE NE ZEMER...ATY MBETE DHE FLEN.

  TI JE PISHTARII PARE I VERTET
  QE NDJENJAT ME TE THELLA I PREK
  AJO QE NE ZEMER ME KE MBETE
  DHE QE E COPTOVE FLETE , FLETE.

  TI JE AJO,PER TE CILEN VUAJ
  QE MBETE PER JETE E DASHURUAR
  ME FAL NESE TE KAM OFENDUAR,
  JO...ATE S E BERA,ANDAJ S TE KAM HARRUAR.

  ZEMER..SHPIRT I VETEM MALLENGJYES
  PERSE ME TRADHTOVE,PERSE ME THUAJ
  ZEMER ,ZEMREN MA NDAVE NDYSH
  ME NGUSHELLO,SEPSE UNE VUAJ,VUAJ...

  ZEMER,TI ME DHE DRITE DHE LUMTURI,
  ME MBUSHE JETEN ME NEVERI
  TI ME TREGOVE SE NUK ISHA NJE NJERI
  POR FEMIJ QE DASHUROVA PA KUFI.

  TI ME DHE SHPRES DHE GUXIM
  ERDHE NE JETEN TIME ME MALLENGJIM
  ME NDRYSHOVE KAHJEN,FOLEN
  DHE ME BERE...ME BERE, BOEM.

  TI DERDHE LOTE QE NUK I KUPTOVA
  TI ME BUZEQESHEJ E UNE TE CMOJA
  LUAJTE ME NDJENJAT E MIA,NUK TE BESOJA
  E UNE GJITHNJI TE DASHUROJA,PER TY JETOJA...

  TANI LAMTUMIR.JETO E QETE.
  UNE KERKOJA DHE GJETA NJE SHPRES,
  KERKOJ NGA AJO TE ME DASHUROI
  POR JO SI TI , TE ME TRADHTOI.

  LAMTUMIR DHE TE LUTEM KUJTO
  DIKUSH DIKUR TE DASHUROI,
  PRANO QE SE KE MERITUAR
  QE AQ SHUME TE JAM NENSHTRUAR.

  JETO ME ATE QE TE DHURUAN,
  HYJNESHAT E NJEREZVE TUAJ,
  FALENDEROHU NE NDIHMEN E SHENJTE
  E UNE DO I MALLKOJ,QE ME SHUAN VLEREN ME TE SHTRENJTE.

  4 Ku me ike ku humbe ku u tretë
  një plage ne zemër me mbete
  një zjarr qe kurr nuk shuhet
  një emër qe perjete ruhet

   Current date/time is Mon Oct 21, 2019 4:53 pm