Kercova Forum

Kercova Forum

Welcome To Kërçova Forum


  Patate te durres me domate

  M4LK4
  M4LK4
  Admin

  Posts : 70
  Join date : 2009-08-27
  Age : 23
  Location : Kercova

  Patate te durres me domate Empty Patate te durres me domate

  Post by M4LK4 on Fri Aug 28, 2009 1:36 am

  Patate te furres me domate

  Permban:
  1 kg patate,2-3 kokrra qepe,3-4 kokrra domate,1-2 filxhan kafeje yndyre,1-2 filxhane kafeje kripe,1-2 filxhane kafeje piper dhe 2-3 flete dafine.

  Pergatitja:
  Patatet me madhesi mesatare qerohen ,shpelahen,priten ne forme rrethi ose thele portokalli,sperkaten me kripe dhe shtrohen ne tave.Persiper i hidhen qepe te grira holle ne forme gjysemrrethi dhe domate te prera ne feta te rrumbullaketa.Ne mes te patateve ,ne disa vende futen flete dafine,hidhet yndyre,piper i zi.Tava futet ne furre per 30 min dhe me pas eshte gati per ta shijuar. Shenim:Patatet sipas deshires para se te shtrohen ne tave,mund te skuqen pak dhe me pas te pergatitet salca me qepe,domate dhe ereza.

   Current date/time is Mon Oct 21, 2019 4:59 pm